Kürtaj sonrası psikoloji

2019 yılına bir çeyrek kala global olarak hamilelik sonlandırmada en sağlıklı ve ağrısız yol vakum kürtajdır. İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayan birçok bayan kürtaj ve kızlık zarı dikimi hakkında sorular sorar ve randevular alırlar. Kürtajdan sonraki periyodda neler yaşanacağıda çok merak edilen konuların başında gelir , özellikle kürtaj sonrası psikolojik durum nasıl sıklıkla sorgulanır, çocuk aldırmak zorunda kalan ama aslında çevresel faktörler olmasa bebeği aldırmak yerine doğurmayı tercih edecek genç bayanlarda kürtaj sonrası psikoloji doğal olarak negatif olacaktır, bu üreme içgüdüsü ile alakalıdır, ama yeniden çocuk sahibi olma konusunda herhangi bir kısıtlama ortaya çıkmaz. Vakum kürtaj uygulamasında rahim içi endometrium dokusuna kazıma şeklinde bir müdahalede bulunulmadığı için kürtajdan sonraki dönemde herhangi bir fiziki sıkıntı yaşanmaz, yeniden gebe kalma konusunda zorluk ortaya çıkmaz.

Bu yazımızda kürtaj sonrası psikoloji dışında , hamilelik belirtilerinin ne zaman başlayacağı, kürtaj nedir gibi tanımsal bilgiler, vakumlu kürtajın nasıl yapıldığı, 2019 kürtaj yasası hakkında bilgiler, kürtaj sonrası cinsel ilişkiye kaç gün sonra girilebileceği, İstanbul'da kürtaj fiyatlarının ne kadar olduğu, kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı hakkında güncel bilgiler, esnek kızlık zarından kan gelip gelmeyeceği, vajina daraltma ameliyatı ücretleri, küçük dudakların ufaltılmasına dayalı labioplasti ameliyatı konusundada bilgiler veriyoruz.

Kürtaj ve bekaret zarı konularında merak ettiğiniz, aklınıza takılan herşey için bizi telefonla arayabilirsiniz, ama telefon etmek için müsait bir ortamda değilseniz WhatsApp üzerindende yazarak bağlantıya geçebilirsiniz, whatsapp mesajlarınıza bazen geç cevap verebiliyorum, günlük hasta yoğunluğumuzdan ötürü, kusura kalmayın.

İstanbul Avrupa yakası Bakırköy'deki muayenehanemiz Atatürk havaalanına 10 dakikalık mesafededir, dolayısı ile yurtdışından olsun, uzak illerden olsun birçok hastamız uçakla gelip yarım saat gibi kısa bir sürede kürtaj veya kızlık zarı dikimi gibi müdahalelerini yaptırıp aynı gün geri uçabiliyorlar, sizde uzaklardan gelmeyi düşünüyorsanız aynı şekilde yapabilirsiniz.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar ?

Hamilelik her bayanda farklı seyreden bir süreç olduğu gibi aynı bayanda bile bir sonraki gebelikle önceki gebelik belirtileri birbirinden farklı olabilmektedir, dolayısı ile hamilelik belirtileri ne zaman başlar diye sorulduğunda döllenmeden itibaren 1 hafta içinde gebelikle ilgili belirtilerin başlayabileceğini zikredebiliriz, ama birçok bayandada adet gecikmesi dışında hiçbir hamilelik bulgusu saptanmayabilmektedir.

Kürtaj nedir ?

Latinceden dilimize devşirilen kürtaj kelimesi aslında küretaj'ın kısaltılmış halidir, anlam olarakta kazımak, dokuları sıyırmak olarak açıklanabilir, ama günümüzde çocuk aldırma yani gebelik sonlandırma olarak kullanılmaktadır. Bebek aldırma konusunda kazıma kelimesi size korkutucu gelebilir ama merak etmeyin nerdeyse 25 senedir kazıyarak kürtaj yapılmamaktadır, onun yerine vakumlu kürtaj denilen negatif basınçla hamilelik kesesi alınmaktadır.

Kürtaj nasıl yapılır ?

2016 senesi yaklaşırken İstanbul Avrupa yakası Bakırköy'deki jinekoloji muayenehanemizi telefonla arayan veya WhatsApp üzerinden ulaşan birçok bayan çocuk aldırma veya kızlık zarı dikimi konularında sorular soruyorlar ve bunlar arasında kürtaj nasıl yapılır diye vakum kürtajın detaylarını öğrenmek isteyenlerde azımsanmayacak sayıda oluyor, adım adım anlatmak lazım :
1- Hasta kabul ve ultrasonla gebelik haftası ,
2- Rahim girişinin uyuşturulması,
3- Collum dilatasyonu,
4- Karmen kanülünün Canalis collum uteriye yerleşimi,
5- Vakum aparatının karmene takılması,
6- Negatif basınç verilerek gebelik kesesinin dışarı alınması,
7- Ultrasonla rahim boşluğunun kontrol edilmesi ( rahim içinde parça kalmaması için )

Kürtaj yasası

2019 yılı için kürtajın yasaklanıp yasaklanmadığı, kürtaj yasasına göre en geç kaç haftalıken çocuk aldırılabileceği her zaman sorulur, basındaki haberler ve devlet hastanelerinin kürtaj yapmak istememesi gibi durumlardan dolayı birçok kişi kürtajın yasak olduğunu düşünüyor olabilir ama işin aslı öyle değildir, güncel zaman ve öncesinde kürtaj hiçbir zaman yasaklanmadı , halen 10 haftayı geçmemek şartı ile isteğe bağlı gebelik sonlandırma yapılabilmektedir.
Evli bayanlardan eş izni gerekir, 18 yaşından küçüklerden ise anne veya baba izni lazım gelir. Bekar bayanlar 18 yaş ve üzeri iseler kimseden izin almadan ailelerine haber verilmeden kürtaj olabilirler.

Kürtaj sonrası psikolojik durum

Evlilik öncesi hamile kalan birçok genç bayan çocuk sahibi olmak istese bile gerek sosyal , gerekse ekonomik şartları göz önünde tutarak çocuk aldırıyor, dolayısı ile kürtaj sonrası psikolojik durum negatife dönebiliyor. Bu durumda olan kürtaj sonrası hastalar genellikle psikolojik destek alırlar.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

İstanbul Bakırköy'de 2019 yılı yaklaşırken çocuk aldıran birçok hastamız muayenehanede anlattığımız ayrıntıları unutarak yeniden kürtaj sonrası cinsel ilişki için kaç gün beklemek gerekir veya cinsel ilişki ne şekilde olmalıdır diye soruyorlar, hemen cevaplayalım ; kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girmek için 10 gün kadar beklemek gerekiyor, bunun sebebi rahim içi enfeksiyon riski oluşmaması açısındandır.

Kürtaj fiyatları

Cinsel hayata yeni başlamış evli olmayan çiftlerde tam birleşmeli veya sürtünme şeklinde cinsel temaslarda gebelik çok sık ortaya çıkıyor, hatta kızlık zarı bozulmadan hamile kalan birçok genç bayan gözleri yaşlı bize geliyorlar, işte hiç beklemediğiniz bir anda ortaya çıkan bu gebeliği sonlandırmak için en sağlıklı yöntem vakum kürtajdır, tabi ilk aklınıza gelen 2016 yılı için İstanbul'da kürtaj fiyatları ne kadardır şeklindeki sorular olacaktır. Ama endişe etmeyin ülkemizde kürtaj ücretleri diğer memleketlerle kıyaslarsanız onda bir kadardır neredeyse. Çocuk aldırma maliyetleri sıklıkla hamilelik süreçlerine endeksli olarak artar,10 hafta ile sınırlı olan kürtaj yapılabilir dönemde limite yaklaştıkça fiyatlar artacaktır.

Kızlık zarı dikimi fiyatı

Gelmekte olan 2019 yılını göz önüne alırsak Bakırköy İstanbul'da kızlık zarı dikimi fiyatı nerden baksanız ....tl civarıdır, ama hymenoplasty ücretlendirmeleri hiçbir zaman sabit değildir, nerdeyse her jinekolog farklı maliyetler çıkartacaktır, yinede en ucuz kızlık zarı diktirme fiyatları geçici kızlık zarı tamiridir, en çok tercih edilen kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi ücreti ise az daha pahalı olabilir, vajina daraltma ameliyatı ve/veya labioplasti ameliyatlarınıda aynı seansa ilave etmek arzu ederseniz o zaman zar diktirme maliyetiniz dahada şişebilir.

Esnek kızlık zarı

İlk cinsel ilişkide kan gelmemesi durumunda eğer daha önceden kızlık zarını bozabilecek sürtünme veya parmakla mastürbasyon gibi kızlık zarı kanaması ile sonuçlanan bir hadise yok ise sebep esnek kızlık zarı çeşidi olabilir. Kızlık zarının esnek olması durumu bayanlarda 20 de 1 olarak rastlanır, kızlık zarı şekli açısından ortada tek delikli annüler kızlık zarının abartılı bir çeşididir. Cinsel ilişkide kızlık zarı kanı görülmez ama tam birleşme yaşandı ise kızlık zarı yani himen içten ayrışmaya uğrar ve bekaret bozulmuş olur, cinsel ilişkiye girildiği kızlık zarı muayenesinde anlaşılır. Esnek kızlık zarını normal ilişkide kanayan kızlık zarına çevirmek için flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi yaparız.

Vajina daraltma ameliyatı

Cinsel ilişkide vajinanın dar olması alınan hazzı iki taraf içinde artırır, ama vajina genişlemesi seks kalitesini düşürür ve cinsel memnuniyetsizlik yaratır. Bayanlarda yoğun seksuel hayat veya vajinal kanalla gerçekleşen normal doğumlarda vajina genişlemesi çok sık rastlanır, bereket versin ki çaresi zor değildir, cerrahi yöntemle gerçekleştirilen vajina daraltma ameliyatı sayesinde vajinal kalibre istenilen düzeye indirilebilir ve kalıcıdır, daha sonra cinsel ilişkilerle gevşeme olmaz , ayrıca normal doğum yapmanızada engel olmaz. Lazerle vajina daraltma işleminde ise yanık izi kalması ve 6 ay sonra yeniden genişleme olması sebebiyle pek tercih edilmez. 2019 yılı için İstanbul'da vajina dataltma ameliyatı fiyatları ortalama .....tl civarıdır.

Labioplasti ameliyatı

Bayanlarda özellikle bikini bölgesindeki dış görünüm bozuklukları önemli ölçüde özgüven kaybına sebep olabilir, büyük dudakların arasında aşağı doğru sarkan küçük dudaklar ve buruşuk görünümler parterleri rahatsız edebilir, bu duruma çare olabilecek en iyi jinekolojik müdahale labioplasti ameliyatıdır diyebiliriz. Operasyonda küçük dudaklar ufaltılır ve daha estetik bir görünüm elde edilir. 2016 senesi için İstanbul'da labioplasti ameliyatı fiyatları yaklaşık ....tl civarıdır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kürtaj fiyatları Arnavutköy

Kürtaj fiyatı ne kadardır ?

Kürtaj fiyatı İstanbul Anadolu Yakası