Kürtaj sonrası psikoloji

2016 yılına bir çeyrek kala global olarak hamilelik sonlandırmada en sağlıklı ve ağrısız yol vakum kürtajdır. İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayan birçok bayan kürtaj ve kızlık zarı dikimi hakkında sorular sorar ve randevular alırlar. Kürtajdan sonraki periyodda neler yaşanacağıda çok merak edilen konuların başında gelir , özellikle kürtaj sonrası psikolojik durum nasıl sıklıkla sorgulanır, çocuk aldırmak zorunda kalan ama aslında çevresel faktörler olmasa bebeği aldırmak yerine doğurmayı tercih edecek genç bayanlarda kürtaj sonrası psikoloji doğal olarak negatif olacaktır, bu üreme içgüdüsü ile alakalıdır, ama yeniden çocuk sahibi olma konusunda herhangi bir kısıtlama ortaya çıkmaz. Vakum kürtaj uygulamasında rahim içi endometrium dokusuna kazıma şeklinde bir müdahalede bulunulmadığı için kürtajdan sonraki dönemde herhangi bir fiziki sıkıntı yaşanmaz, yeniden gebe kalma konusunda zorluk ortaya çıkmaz.

Bu yazımızda kürtaj sonrası psikoloji dışında , hamilelik belirtilerinin ne zaman başlayacağı, kürtaj nedir gibi tanımsal bilgiler, vakumlu kürtajın nasıl yapıldığı, 2016 kürtaj yasası hakkında bilgiler, kürtaj sonrası cinsel ilişkiye kaç gün sonra girilebileceği, İstanbul'da kürtaj fiyatlarının ne kadar olduğu, kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı hakkında güncel bilgiler, esnek kızlık zarından kan gelip gelmeyeceği, vajina daraltma ameliyatı ücretleri, küçük dudakların ufaltılmasına dayalı labioplasti ameliyatı konusundada bilgiler veriyoruz.

Kürtaj ve bekaret zarı konularında merak ettiğiniz, aklınıza takılan herşey için bizi telefonla arayabilirsiniz, ama telefon etmek için müsait bir ortamda değilseniz WhatsApp üzerindende yazarak bağlantıya geçebilirsiniz, whatsapp mesajlarınıza bazen geç cevap verebiliyorum, günlük hasta yoğunluğumuzdan ötürü, kusura kalmayın.

İstanbul Avrupa yakası Bakırköy'deki muayenehanemiz Atatürk havaalanına 10 dakikalık mesafededir, dolayısı ile yurtdışından olsun, uzak illerden olsun birçok hastamız uçakla gelip yarım saat gibi kısa bir sürede kürtaj veya kızlık zarı dikimi gibi müdahalelerini yaptırıp aynı gün geri uçabiliyorlar, sizde uzaklardan gelmeyi düşünüyorsanız aynı şekilde yapabilirsiniz.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı
İncirli Cad. No 9 Bakırköy İstanbul
( Kemerburgaz Üniversitesi yanı, Kaymakamlığın yukarı karşısı )
0212 227 5519
0532 221 3007
0542 215 7274 WhatsApp
 Metrobüs : İncirli durağında inip kaymakamlığa doğru yürüyün,
 Vapur : Bakırköy iskelesinde inip Kaymakamlık üzerinden yürüyün,
 Uçak : Atatürk havalimanında inip taksi ile 10 dakikada ulaşın,
 Şehirlerarası otobüs :Esenler otogarında inip metro ile İncirli durağına gelin ve Kaymakamlığa doğru yürüyün.
 www.facebook.com/kurtajfiyatlari Bu yazıyı Facebook'ta paylaşmak için tıklayın.
 www.twitter.com/jinekologdr Bu yazıyı Twitter'da paylaşmak için tıklayın.
 jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com
Skype : Drturgaykarakaya

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar ?

Hamilelik her bayanda farklı seyreden bir süreç olduğu gibi aynı bayanda bile bir sonraki gebelikle önceki gebelik belirtileri birbirinden farklı olabilmektedir, dolayısı ile hamilelik belirtileri ne zaman başlar diye sorulduğunda döllenmeden itibaren 1 hafta içinde gebelikle ilgili belirtilerin başlayabileceğini zikredebiliriz, ama birçok bayandada adet gecikmesi dışında hiçbir hamilelik bulgusu saptanmayabilmektedir.

Kürtaj nedir ?

Latinceden dilimize devşirilen kürtaj kelimesi aslında küretaj'ın kısaltılmış halidir, anlam olarakta kazımak, dokuları sıyırmak olarak açıklanabilir, ama günümüzde çocuk aldırma yani gebelik sonlandırma olarak kullanılmaktadır. Bebek aldırma konusunda kazıma kelimesi size korkutucu gelebilir ama merak etmeyin nerdeyse 25 senedir kazıyarak kürtaj yapılmamaktadır, onun yerine vakumlu kürtaj denilen negatif basınçla hamilelik kesesi alınmaktadır.

Kürtaj nasıl yapılır ?

2016 senesi yaklaşırken İstanbul Avrupa yakası Bakırköy'deki jinekoloji muayenehanemizi telefonla arayan veya WhatsApp üzerinden ulaşan birçok bayan çocuk aldırma veya kızlık zarı dikimi konularında sorular soruyorlar ve bunlar arasında kürtaj nasıl yapılır diye vakum kürtajın detaylarını öğrenmek isteyenlerde azımsanmayacak sayıda oluyor, adım adım anlatmak lazım :
1- Hasta kabul ve ultrasonla gebelik haftası ,
2- Rahim girişinin uyuşturulması,
3- Collum dilatasyonu,
4- Karmen kanülünün Canalis collum uteriye yerleşimi,
5- Vakum aparatının karmene takılması,
6- Negatif basınç verilerek gebelik kesesinin dışarı alınması,
7- Ultrasonla rahim boşluğunun kontrol edilmesi ( rahim içinde parça kalmaması için )

Kürtaj yasası

2016 yılı için kürtajın yasaklanıp yasaklanmadığı, kürtaj yasasına göre en geç kaç haftalıken çocuk aldırılabileceği her zaman sorulur, basındaki haberler ve devlet hastanelerinin kürtaj yapmak istememesi gibi durumlardan dolayı birçok kişi kürtajın yasak olduğunu düşünüyor olabilir ama işin aslı öyle değildir, güncel zaman ve öncesinde kürtaj hiçbir zaman yasaklanmadı , halen 10 haftayı geçmemek şartı ile isteğe bağlı gebelik sonlandırma yapılabilmektedir.
Evli bayanlardan eş izni gerekir, 18 yaşından küçüklerden ise anne veya baba izni lazım gelir. Bekar bayanlar 18 yaş ve üzeri iseler kimseden izin almadan ailelerine haber verilmeden kürtaj olabilirler.

Kürtaj sonrası psikolojik durum

Evlilik öncesi hamile kalan birçok genç bayan çocuk sahibi olmak istese bile gerek sosyal , gerekse ekonomik şartları göz önünde tutarak çocuk aldırıyor, dolayısı ile kürtaj sonrası psikolojik durum negatife dönebiliyor. Bu durumda olan kürtaj sonrası hastalar genellikle psikolojik destek alırlar.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki

İstanbul Bakırköy'de 2016 yılı yaklaşırken çocuk aldıran birçok hastamız muayenehanede anlattığımız ayrıntıları unutarak yeniden kürtaj sonrası cinsel ilişki için kaç gün beklemek gerekir veya cinsel ilişki ne şekilde olmalıdır diye soruyorlar, hemen cevaplayalım ; kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girmek için 10 gün kadar beklemek gerekiyor, bunun sebebi rahim içi enfeksiyon riski oluşmaması açısındandır.

Kürtaj fiyatları

Cinsel hayata yeni başlamış evli olmayan çiftlerde tam birleşmeli veya sürtünme şeklinde cinsel temaslarda gebelik çok sık ortaya çıkıyor, hatta kızlık zarı bozulmadan hamile kalan birçok genç bayan gözleri yaşlı bize geliyorlar, işte hiç beklemediğiniz bir anda ortaya çıkan bu gebeliği sonlandırmak için en sağlıklı yöntem vakum kürtajdır, tabi ilk aklınıza gelen 2016 yılı için İstanbul'da kürtaj fiyatları ne kadardır şeklindeki sorular olacaktır. Ama endişe etmeyin ülkemizde kürtaj ücretleri diğer memleketlerle kıyaslarsanız onda bir kadardır neredeyse. Çocuk aldırma maliyetleri sıklıkla hamilelik süreçlerine endeksli olarak artar,10 hafta ile sınırlı olan kürtaj yapılabilir dönemde limite yaklaştıkça fiyatlar artacaktır.

Kızlık zarı dikimi fiyatı

Gelmekte olan 2016 yılını göz önüne alırsak Bakırköy İstanbul'da kızlık zarı dikimi fiyatı nerden baksanız ....tl civarıdır, ama hymenoplasty ücretlendirmeleri hiçbir zaman sabit değildir, nerdeyse her jinekolog farklı maliyetler çıkartacaktır, yinede en ucuz kızlık zarı diktirme fiyatları geçici kızlık zarı tamiridir, en çok tercih edilen kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi ücreti ise az daha pahalı olabilir, vajina daraltma ameliyatı ve/veya labioplasti ameliyatlarınıda aynı seansa ilave etmek arzu ederseniz o zaman zar diktirme maliyetiniz dahada şişebilir.

Esnek kızlık zarı

İlk cinsel ilişkide kan gelmemesi durumunda eğer daha önceden kızlık zarını bozabilecek sürtünme veya parmakla mastürbasyon gibi kızlık zarı kanaması ile sonuçlanan bir hadise yok ise sebep esnek kızlık zarı çeşidi olabilir. Kızlık zarının esnek olması durumu bayanlarda 20 de 1 olarak rastlanır, kızlık zarı şekli açısından ortada tek delikli annüler kızlık zarının abartılı bir çeşididir. Cinsel ilişkide kızlık zarı kanı görülmez ama tam birleşme yaşandı ise kızlık zarı yani himen içten ayrışmaya uğrar ve bekaret bozulmuş olur, cinsel ilişkiye girildiği kızlık zarı muayenesinde anlaşılır. Esnek kızlık zarını normal ilişkide kanayan kızlık zarına çevirmek için flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi yaparız.

Vajina daraltma ameliyatı

Cinsel ilişkide vajinanın dar olması alınan hazzı iki taraf içinde artırır, ama vajina genişlemesi seks kalitesini düşürür ve cinsel memnuniyetsizlik yaratır. Bayanlarda yoğun seksuel hayat veya vajinal kanalla gerçekleşen normal doğumlarda vajina genişlemesi çok sık rastlanır, bereket versin ki çaresi zor değildir, cerrahi yöntemle gerçekleştirilen vajina daraltma ameliyatı sayesinde vajinal kalibre istenilen düzeye indirilebilir ve kalıcıdır, daha sonra cinsel ilişkilerle gevşeme olmaz , ayrıca normal doğum yapmanızada engel olmaz. Lazerle vajina daraltma işleminde ise yanık izi kalması ve 6 ay sonra yeniden genişleme olması sebebiyle pek tercih edilmez. 2016 yılı için İstanbul'da vajina dataltma ameliyatı fiyatları ortalama .....tl civarıdır.

Labioplasti ameliyatı

Bayanlarda özellikle bikini bölgesindeki dış görünüm bozuklukları önemli ölçüde özgüven kaybına sebep olabilir, büyük dudakların arasında aşağı doğru sarkan küçük dudaklar ve buruşuk görünümler parterleri rahatsız edebilir, bu duruma çare olabilecek en iyi jinekolojik müdahale labioplasti ameliyatıdır diyebiliriz. Operasyonda küçük dudaklar ufaltılır ve daha estetik bir görünüm elde edilir. 2016 senesi için İstanbul'da labioplasti ameliyatı fiyatları yaklaşık ....tl civarıdır.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı
İncirli Cad. No 9 Bakırköy İstanbul
0212 227 5519
0532 221 3007 
0542 215 7274 WhatsApp

Yorumlar

 1. Kürtaj Fiyatları İstanbul: Merhaba iyi gunler
  28 09 2015, 16:25 - Jin op dr turgay karakaya: Buyrun
  28 09 2015, 16:26 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: İnternette bi kac arastırma yaparken denk geldi
  28 09 2015, 16:57 - Jin op dr turgay karakaya: Ok
  28 09 2015, 16:58 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Olaya gireyim
  28 09 2015, 16:58 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Ben kız arkadasımla 8 gun once bi iliski yasdım
  28 09 2015, 16:59 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: 21 de normal regl olma gunu biz de 20 sınde yasadık ve hala regl olmadı
  28 09 2015, 16:59 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Dun kanda gebelık testıbyaptırdık sonuc negatıf
  28 09 2015, 16:59 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: AMa regl de bi sorun var
  28 09 2015, 17:01 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Ve hala da regl madı
  28 09 2015, 17:01 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Normal gununden 1 hafta gecikti
  28 09 2015, 17:01 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Olmadı
  28 09 2015, 17:06 - Jin op dr turgay karakaya: Olana kadar hergün test yapın 5 güne olmaz ise ultrasonla bakalım
  28 09 2015, 17:08 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Peki oyle bi sorunla karsılasırsak
  28 09 2015, 17:08 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Kurtaj yapılmak istense
  28 09 2015, 17:13 - Jin op dr turgay karakaya: Yaparız
  28 09 2015, 17:14 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Yalnız
  28 09 2015, 17:15 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Kız arkadasım tam 18 yasında
  28 09 2015, 17:15 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Herhangi bi sorunla karsılasılmaz dimi
  28 09 2015, 17:15 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Birde soyle ki iyilesmesi normal gundelik davranması ne kadar surer
  28 09 2015, 17:21 - Jin op dr turgay karakaya: 15 dak sonra yürür gider
  28 09 2015, 17:26 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Peki aile onayına gerek var mı
  28 09 2015, 17:29 - Jin op dr turgay karakaya: Hayır
  28 09 2015, 17:29 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Regl olmazsa hamile anlamına mı geliyor
  28 09 2015, 17:35 - Jin op dr turgay karakaya: Evet
  28 09 2015, 17:35 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Pazar gunu
  28 09 2015, 17:35 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Ugrasak muane fiyatı falan ne kadar tutar
  28 09 2015, 17:35 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: ?
  28 09 2015, 17:36 - Jin op dr turgay karakaya: Pazar kapalıyız
  28 09 2015, 17:36 - Jin op dr turgay karakaya: Listede fiyatlar var
  28 09 2015, 17:37 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Cumartesı?
  28 09 2015, 17:37 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Randevu falan gerekmez mı
  28 09 2015, 17:37 - Jin op dr turgay karakaya: Gerekir
  28 09 2015, 17:37 - Jin op dr turgay karakaya: 12.30?
  28 09 2015, 17:37 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Onu sormam lazım
  28 09 2015, 17:37 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Ben tekrar size donus yaparım
  28 09 2015, 17:37 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Kurtaj ne kadar surer
  28 09 2015, 17:38 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Ailelerın ogrenmesını istemıyorum
  28 09 2015, 17:38 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Acaba bu konuda sorun olur mu
  28 09 2015, 17:50 - Jin op dr turgay karakaya: 15 dak
  28 09 2015, 17:50 - Jin op dr turgay karakaya: Sorun olmaz
  28 09 2015, 17:50 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Muane fiyatını bulamadım
  28 09 2015, 18:11 - Jin op dr turgay karakaya: ..
  28 09 2015, 18:11 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Hımm
  28 09 2015, 18:12 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Anladım ultrasyon la
  28 09 2015, 18:12 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Kesın sonuc alırmıyız?
  28 09 2015, 18:13 - Jin op dr turgay karakaya: Evet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kürtaj Fiyatları İstanbul: Diize gore boyle bi risk var mı peki
   28 09 2015, 18:13 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Hamile olma durumu
   28 09 2015, 18:14 - Jin op dr turgay karakaya: %25
   28 09 2015, 18:14 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: İsterseniz ben size durumu
   28 09 2015, 18:14 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Tamamen anlatıyım tabi yardımcı olursanız
   28 09 2015, 18:15 - Jin op dr turgay karakaya: Ok
   28 09 2015, 18:17 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: İliski korunarak oldu bizin yalnız bu illski korunmamıza ragmen ben bosalamadım yanı bosalmadım daha sonra masturbasyon ile bosaltım spermlerın cogu ezerıme dustu v uzerım de kurudu bu olay olduktan yarım saat sonra falan biz tekrar bi istekle yapmaya karar verdık
   28 09 2015, 18:19 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Ve bu sefer koruma olmadan sadece 1 kerelige mahsus sokup cıkarttım yanı en fazla 2 3 sanıyelık bi olaydı ve ben girme islemini yaparken zevk sularını da sildim
   28 09 2015, 18:19 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: O sekilde yaptım
   28 09 2015, 18:20 - Jin op dr turgay karakaya: İhtimal aynı
   28 09 2015, 18:21 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Yine de var diyorsunuz yani
   28 09 2015, 18:22 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Anladım regl olucak gibi durmuyor zaten fakat soyle ki
   28 09 2015, 18:22 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: 21in de hep regl oluyordu
   28 09 2015, 18:22 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Bi 20 sınde yaptık 1 gun de
   28 09 2015, 18:22 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Olma ihtimali var mı?
   28 09 2015, 18:24 - Jin op dr turgay karakaya: Evet
   28 09 2015, 18:24 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Peki tesekkur ederiz
   28 09 2015, 18:24 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Ben kız arkadasımla konusup
   28 09 2015, 18:25 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Randevu icin donus yapıcam
   28 09 2015, 18:40 - Jin op dr turgay karakaya: Ok
   28 09 2015, 19:38 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Regl olmus
   28 09 2015, 19:38 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Sizce risk devam ediyor mu
   28 09 2015, 19:52 - Jin op dr turgay karakaya: Hayır
   28 09 2015, 19:52 - Kürtaj Fiyatları İstanbul: Yani hamile degildir

   Sil
 2. Kürtaj Ankara: Merhabalar, bu saatte rahatsız ettiğim için kusura bakmayın lütfen. Numaranıza internetten ulaştım ve 24 saat bu numaradan whatsup üzerinden iletişim kurabileceğimiz yazıyordu
  18 01 2016, 19:22 - Kürtaj Ankara: Eğer musaitseniz bir konuda danışmak istiyorum
  18 01 2016, 19:23 - Kürtaj Ankara: Ben evliyim ve sanırım iki aylık gebeyim. Fakat evliliğim iyi gitmiyor ve yarın da dahil olmak üzere en kısa sürede kürtaj olmak istiyorum.
  18 01 2016, 19:24 - Kürtaj Ankara: Fiyatlarınız ve en erken ne zaman yardımcı olabileceğiniz konusunda bilgi verebilir misiniz?
  18 01 2016, 19:24 - Kürtaj Ankara: Şimdiden teşekkür ederim.
  18 01 2016, 19:42 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Yarın 12.30 da yer var
  18 01 2016, 19:44 - Kürtaj Ankara: Teşekkür ederim
  18 01 2016, 19:44 - Kürtaj Ankara: Ankarada yeriniz bu arada değil mi?
  18 01 2016, 19:45 - Kürtaj Ankara: Çünkü istanbul adresi var
  18 01 2016, 19:45 - Kürtaj Ankara: Internetten ankara olarak aradığımda siz çıktınız ama
  18 01 2016, 19:46 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: İstanbuldayız
  18 01 2016, 19:46 - Kürtaj Ankara: Kusura bakmayın lütfen ankara olarak aradığımda siz çıktınız
  18 01 2016, 19:47 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Ok
  18 01 2016, 19:47 - Kürtaj Ankara: Eğer ankarada yonlendirebileceginiz bir yer varsa çok sevinirim yoksa da teşekkür ederim zaman ayırdığınız için
  18 01 2016, 19:47 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Yok maalesef
  18 01 2016, 19:48 - Kürtaj Ankara: Teşekkür ederim. İyi akşamlar

  YanıtlaSil
 3. Turgay bey iyi geceler kürtaj sonrası psikolojim bozulur mu ? bişii daha var
  3 03 2016, 23:15 - Jin op dr turgay karakaya: Buyrun
  3 03 2016, 23:15 - .: Yarın muaynane'de misiniz acaba ? Sizinle görüşmeye gelmek istiyorum
  3 03 2016, 23:16 - Jin op dr turgay karakaya: Evet
  3 03 2016, 23:16 - .: 2 gibi geliyim o zaman uygun mudur
  3 03 2016, 23:17 - .: Konum atar mısınız bana yarın whatsapptan
  3 03 2016, 23:18 - Jin op dr turgay karakaya: Listenin sonunda konum var ;
  3 03 2016, 23:20 - .: Tamamdır çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 4. Merhaba hocam iyi günler kız arkadaşım 3 gündür adet olamamış ve gebelik testi alıcagız bugun uygulama yapacagız sanırım hamileleik durumu olabilir ücreti ve heran gibi koşul şart var mı?
  9 07 2016, 18:34 - Jin op dr turgay karakaya: http://www.kizlikzarin.com/p/kzlk-zar-dikimi-kurtaj-vajina-daraltma.html?m=1
  9 07 2016, 18:36 - .: Teşekkürler hocam görüşmek dilegiyle kürtaj sonrası psikolojisi bozulur mu ?
  9 07 2016, 18:36 - Jin op dr turgay karakaya: Ok

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yasal Uyarı : Blogumuza yorum , soru ve dialog gönderirken bu içeriğin diğer ziyaretçiler tarafıncada okunabileceğini göz önünde bulundurarak isim , adres , telefon gibi size özel bilgiler girmekten kaçınınız. Yanlışlıkla gönderdiğiniz veya sonradan vazgeçtiğiniz içeriklerinizi sildirmek için bizi arayınız. Ayrıntılar için " Site kullanım kuralları ve Yasal uyarılar" bölümüne bakınız.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kadın kürtaj fiyatları

Vakum kürtaj ücretleri

Kürtaj ne kadar sürer ?